اخبار و اطلاعیه

بررسی دلایل اصلی ریجکت مقاله

دلایل اصلی ریجکت مقاله

اغلب دانشجویان پس از گذراندن دوران کارشناسی و لیسانس علاقه دارند تا مقالات خود را در زمینه‌های مختلف به چاپ برسانند. این میتواند تاثیرات مثبتی بر رزومه و آینده شغلی آنها داشته باشد. آشنایی با انواع مقالات و نحوه نگارش آنها بسیار مهم است و گاها یش می آید که با وجود رعایت تمامی نکات باز هم مقاله ریجکت (reject) یا رد صلاحیت شده می شود که نیاز به بازبینی (revise) دارد. در این مقاله به بررسی دلایل اصلی ریجکت مقاله می پردازیم با گروه گرامرلی همراه باشید.

ریجکت مقاله چیست؟

ریجکت مقاله به معنای عدم پذیرش مقاله توسط یک ژورنال علمی است. در دنیای تحقیقات علمی، پذیرش یک مقاله در یک ژورنال علمی، به عنوان یکی از اهداف مهم برای محققان و نویسندگان مقالات در نظر گرفته می‌شود. پذیرش یک مقاله در یک ژورنال علمی، نشان دهنده این است که مقاله شما در بین همتایان و محققان دیگر به شیوه‌ای قابل توجه و برجسته است و به محققان دیگر اجازه می‌دهد تا به نتایج شما پی ببرند و از آن استفاده کنند.

اما در بسیاری از موارد، مقالات ارسال شده به یک ژورنال علمی، رد می‌شوند. دلایل رد شدن مقاله ممکن است شامل عدم تطابق با معیارهای ژورنال، کیفیت نوشتاری نامناسب، نوآوری نداشتن مقاله، عدم ارائه اثبات قابل قبول و … باشد.

ریجکت مقاله، برای نویسندگان و محققان ممکن است امری ناراحت کننده باشد. با این حال، نویسندگان می‌توانند از نقدها و انتقادهای ژورنال استفاده کنند و مقالات خود را اصلاح کنند و در نهایت آن را به یک ژورنال دیگر ارسال کنند.

برای رفع ریجکت مقاله، می‌توانید با توجه به نقدها و انتقادهای ژورنال، مقاله خود را اصلاح کنید و مجدداً به ژورنال دیگری ارسال کنید. در این روند، باید به اصلاحات پیشنهادی توجه کنید و آن‌ها را با دقت اجرا کنید. همچنین، باید توجه داشت که پذیرش مقاله در یک ژورنال علمی، تنها یکی از مراحل ارائه مقاله است و ممکن است در ارسال مقالات به ژورنال‌های دیگر نیز باعث موفقیت شما شود. برای این کار می‌توانید نظرات ارجاع‌دهنده‌ها و نظرات دیگران را بررسی کنید و در نظر بگیرید. در بعضی موارد، ارسال مجدد به ژورنالی که مقاله را رد کرده است، نیز ممکن است مفید باشد، زیرا این امکان را به شما می‌دهد تا به نقدهای ژورنال پاسخ دهید و از آن‌ها یاد بگیرید.

بررسی دلایل اصلی ریجکت مقاله

همه محققان و دانشجویان می‌خواهند کار پژوهشی خود را در مجله‌ ای معتبر و با ایمپکت فکتور بالا و معتبر به چاپ برسانند اما این کار ساده نیست. ممکن است پژوهشی که با تلاش و زحمت فراوان تهیه شد به راحتی توسط ادیتور مجله و در عرض دو روز رد شود. این اتفاقی مرسوم است و نباید ناامید شد. هر شکست گامی مهم برای رسیدن به موفقیتی شیرین است اگر محققان یا دانشجویان از اشتباهات خود درس بگیرند و بعد از بهبود کیفیت مقاله و اعمال کردن نظرات احتمالی مجله ای که مقاله را ریجکت کرده، با اطمینان بیشتری آن را به ژورنال دیگر ارسال نمایند. در این مقاله اشتباهات معمول بیان می‌شود تا بدین طریق شما از آنها آگاه شده و احتمال بروز این اشتباهات را در پژوهش خود به حداقل برسانید.

دلایل اصلی ریجکت مقاله

1– عنوان نامناسب (Title)

اگر از عنوانی نامناسب (طولانی و غیر مرتبط) استفاده کنید این کار می‌تواند از دلایل اصلی ریجکت مقاله باشد. باید از ارتباط صحیح محتوای مقاله و انتخاب عنوانی جذاب، مختصر و خبری (که حاوی اطلاعاتی در مورد نتایج مهم مقاله باشد) مطمین شوید. انتخاب عنوانی گمراه کننده که محدودیت‌های مقاله را نشان نمی‌دهد اشتباهی مرسوم در این حیطه است.

2-  چکیده نامناسب (Abstract)

ارائه توضیحات مفصل و یا استفاده از جملات تکراری قید شده در مقدمه و یا سایر بخش‌های مقاله را می‌توان از عمده ویژگی‌های یک چکیده نامناسب در نظر گرفت که نقش موثری در رد شدن سریع مقاله دارد. باید اطمینان حاصل کنید که علت و هدف اصلی مقاله، بخش کوتاهی در مورد روش کار و ارائه نتایج و نتیجه گیری را به درستی در چکیده گنجانده اید.

3- مقدمه ناقص (Introduction)

نگارش مقدمه به صورت ناقص عموماَ به عنوان مشکلی عمده در نگارش مقاله محسوب می‌گردد. یک مقدمه کامل باید به طور ایده آل شامل بیان مسلئه، فرضیه، بررسی منابع و مقالات مشابه، ارائه شکاف پژوهش و اهداف مطالعه باشد.

4- تکرار پژوهش‌های پیشین

برخی نویسندگان تمایل دارند از روش‌های تکراری و مشابه کارهای پژوهشی قبلی‌شان استفاده کنند. استفاده از مطالب قبلی‌تان در پژوهش جدید اگر به درستی ذکر نشده باشد می‌تواند به عنوان سرقت ادبی محسوب شود، اگرچه این تکرار مربوط به پژوهش خودتان است. بنابراین طراحی و ارائه مطالب متناسب با پژوهش جدید امری حیاتی است که می‌تواند در پذیرش مقاله بسیار موثر واقع گردد. رعایت نکردن این موارد از دلایل اصلی ریجکت مقاله می باشد.

5- بیان نادرست نتایج (Results)

بیان نامناسب نتایج اشتباهی معمول است. گاهاَ برخی مجلات محدوذیت تعداد کلمات دارند و همین مسئله نویسنده را به سمت حذف برخی نتایج کلیدی سوق می‌دهد. حذف نتایج و یافته‌های مهم مقاله می‌تواند در کاهش ارزش علمی آن تاثیر بسزایی داشته باشد.

6- بحث نامناسب (Discussion)

ارائه بحث صحیح و علمی می‌تواند نقشی تعیین کننده در پذیرش مقاله ایفا کند. گاهاً مشاهده می‌شود نویسندگان پیوستگی مطالب را رعایت نمی‌کنند و استدلال‌های لازم را به صورت غیرمنطقی و غیرعلمی ارائه می‌دهند و یا دیدگاه مغرضانه‌ای نسبت به اثبات دستاوردهای پژوهش خود دارند و یا اینکه محدودیت‌های مقاله را در نظر نمی‌گیرند. اجتناب از این اشتباهات مرسوم و ارائه بحثی مرتبط و با استنادات علمی تا حد زیادی در پذیرش مقاله موثر است.

7- ارسال(Submit) مقاله به مجله نامرتبط

در انتخاب مجله مناسب بسیار دقیق باشید زیرا ارسال مقاله به مجله‌ای با اهداف و حیطه کاری(Aim and scope) نامرتبط می‌تواند به راحتی منجر به رد مقاله شما گردد. بنابراین قبل از ارسال مقاله دستورالعمل (Guideline) مجله را به طور کامل و دقیق مطالعه کنید و از مرتبط بودن مقاله‌تان با مجله انتخابی مطمئن شوید.

8- سرقت ادبی (Plagiarism)

سرقت ادبی به معنای استفاده از جملات مشابه مقالات دیگر است که به عنوان یک اشتباه اخلاقی جدی محسوب شده و منجر به رد سریع مقاله خواهد شد. بنابراین حین نگارش مقاله حتما جملات را به دیدگاه خود ولی با حفظ مفهوم تغییر دهید (Paraphrase). ترنتین (Turnitin/Ithenticate) یکی از بهترین و معتبرترین سایت های بررسی سرقت ادبی و علمی و بررسی مشابهت متنی در جهان می­ باشد. تقریباً همه مراکز علمی و مجلات معتبر دنیا، با استفاده از این ابزار، مقالات و متون علمی را بررسی و به لحاظ مشابهت امتیازگذاری می کنند. برای خرید اکانت Turnitin/ithenticate – شش ماهه کلیک کنید.

9- عدم رعایت اخلاق علمی

از نویسندگان انتظار می‌رود که اصول اخلاقی و علمی مربوطه را در حین نگارش مقاله رعایت کنند. بدین معنا که از دستورالعمل‌های اخلاقی تعیین شده در زمینه پژوهشی خود (دریافت کد اخلاق برای محققان رشته‌هایی که با انسان و حیوان سروکار دارند) آگاه بوده و آنها را اجرایی نمایند.

10- عدم پایبندی به دستورالعمل نگارشی مجله

عدم رعایت قوانین نگارشی تعیین شده در مجله می‌تواند منجر به تاخیر در انتشار مقاله و یا رد فوری آن گردد. حتما قبل از ارسال مقاله به مجله در وبسایت مجله بخش دستور العمل برای نویسندگان را مشاهده نمایید و کلیه موارد مد نظر مجله را روی مقاله خود اعمال کنید. به عبارت دیگر مقاله دقیقا طبق فرمت مجله آماده نمایید.

11- وجود اشکالات ساختاری، نگارشی و گرامری در مقاله

وجود اشکالاتی از قبیل غلط املایی، ایرادات گرامری، زبان ضعیف و عدم ارتباط بین بحث و نتایج می‌تواند برای شما مشکل‌ساز باشد. این اشکال غالبا در دو حالت پیش می آید.

1-زمانی که مقاله خود را به فارسی نوشته باشید و کار ترجمه آن را به دیگران بسپارید. اگر مترجم آشنایی کامل به موضوع مقاله نداشته باشید، ترجمه انجام شده برای داوران مجله نامفهوم خواهد بود. حتی اگر مترجم با موضوع مقاله اشنا باشد ولی مهارتهای لازم زبان انگلیسی را نداشته باشد و یا با اصول مقاله نویسی نا اشنا باشد، احتمال رخ داد اشتباهات گرامری و نگارشی فروان است.

2-زمانی که نویسنده مقاله خود را مستقیما به انگلیسی نوشته است، اما سطح نگارش متن چندان حرفه ای نیست و ردوپای جملات فارسی در متن انگلیسی مشهود است. همچنین اشتباهات گرامری و نگارشی هم وجود دارد. در این حالت با وجود اینکه نویسنده اصطلاحات را به درستی ترجمه کرده است اما سطح نگارش متن بالا و حرفه ای نبوده و لازم است شخصی با مهارت های زبانی مطلوب متن را بازخوانی و ادیت کرده و  ایرادات گرامری و نگارشی را رفع کرده و ساختار جملات را تغییر دهد.

12- طراحی نامناسب مقاله

گاهاً طراحی پژوهش با ایراداتی جدی مواجه است و اصول علمی در آن رعایت نشده است که در این گونه موارد داوران تکرار مجدد آزمایش و یا بخش مهمی از آن را پیشنهاد می‌کنند و ولی در اغلب موارد این مسئله منجر به رد سریع مقاله خواهد شد.

اگرچه این فهرست جامع و کامل نیست و چندین فاکتور دیگر نیز می‌تواند در پذیرش یا رد مقالات ارسالی شما توسط مجله تاثیرگذار باشد. گاهی اوقات، رد مقاله ممکن است به دلایلی باشد که نویسندگان هیچ کنترلی بر آن ندارند، اعم از دریافت دو مقاله از مجله که به یک موضوع می‌پردازند، تعداد بالای مقالات دریافتی توسط مجله، کیفیت مقاله داوران، محدودیت فضا و غیره. با این حال، نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که مقالات ارسالی آنها عاری از خطا بوده و استانداردهای بالای انتشار را قبل از ارسال به مجله مناسب برآورده می‌کند.

دلایل اصلی ریجکت مقاله

فست ریجکت چیست؟

اگر عبارت فست ریجکت را به صورت لغت به لغت ترجمه کنیم، معی آن مشخص است. فست ریجکت به زمانی اشاره دارد که مقاله سریع، زود و تند رد می شود. حتما برایتان سوال شده است که چه مقالاتی دچار فست ریجکت می‌شوند؟

زمانی که اشتباه به شدت فاحشی در مقاله وجود داشته باشد؛ مانند زمانی که جداول و نمودارها صحیح نوشته و طراحی نشده باشند یا از رفرنس‌های اصولی و درت در پایان مقاله استفاده نکرده باشیم، مقاله بدون معطلی رد خواهد شد. در این صورت سایر ابعاد محتوایی مقاله مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. به طور کلی میتوان گفت زمانی که یک مقاله به دلیل اشتباهات نگارشی یا فاحش و یا عدم تناسب در بین موضوع آن و اسکوپ مجله رد شود، به فست ریجکت دچار شده است.

دلایل ریجکت مقاله میتواند متنوع باشد. اما زمانی که مقاله بدون معطلی از سوی نشریه رد شود و به شما اعلام گردد یعنی فست ریجکت شکل گرفته است.

دلایل اصلی ریجکت مقاله از داوری همتا

زمانی که مقالات به یک ژورنال معتبر پژوهشی ارسال و ارائه میگردد، حتی قبل از دیده شدن توسط سردبیر ازشد و ارسال برای مرحله داوری همتا (Peer Review) به دقت بررسی و موشکافی میگردد. حتما جالب است بدانید که 30 تا 50 درصد مقالات حتی به مرحله داوری نمیرسند و ریجکت می شوند.

در شرایطی که مقاله قبل از رسیدن به مرحله داوری همتا ریجکت شود معمولا روی آنها کامنتی داده نمی‌شود. یعنی چه؟ به این معنا که داور به شما توضیحی نمی دهد که حوزه موضوعی شما با مجله ارتباطی ندارد؛ یا اینکه به شما تذکر نمی دهد که اصول مقاله نویسی را رعایت نکرده‌اید. کسانی که برای اولین بار تلاش دارند تا مقاله‌ای را به چاپ برسانند، ریجکت مقاله کاملا طبیعی است.