اخبار و اطلاعیه

اهمیت استفاده از نرم افزار ویرایش متن

نرم افزار ویرایش متن

اهمیت استفاده از نرم افزار ویرایش متن : بسیاری از شما، روزانه با متن‌های زیادی سروکار دارید و استفاده از نرم‌افزار ویرایش متن ، کیفیت و کمیت نوشته‌های شما را بهبود می‌دهد و به طور مستقیم روی هزینه و زمان شما تأثیر می‌گذارد.

فرض کنید که می‌خواهید پایان‌نامه یا تحقیق و مقاله دانشگاهی خود را به استاد راهنمایتان یا تیم داوری تحویل دهید. آیا این افراد اصلاً نوشته ناویراسته از شما قبول می‌کنند؟

یا شما در اداره و شرکت خصوصی یا دولتی مثل بانک و… حسابدارید یا هر سِمتِ دیگری دارید و نوشتن و ویرایش نامه اداری، جزوی از فرایندها و مسئولیت‌های متعارف روزانه شماست. آیا می‌توانید نامه اداری پر از غلط املایی را به فردی در داخل یا خارج از شرکت بفرستید؟

وجود انواع غلط املایی، ویرایش و نگارشی در متن‌های شما، در بسیاری از موارد، بسیار مخرب و نپذیرفتنی است و در برخی از موارد هم روی جلوه دانش و اعتبار شما تأثیر می‌گذارد.

با ما در بلاگ گروه گرامرلی امیرکبیر همراه باشید تا به طور خیلی کوتاه، در مورد اهمیت استفاده از نرم‌افزار ویراستاری متن بخوانید و این موضوع را از نزدیک لمس کنید.

استفاده از نرم‌افزار ویرایش متن چه اهمیتی در زندگی دارد؟

اهمیت استفاده از نرم افزار ویرایش متن برای افرادی که با نوشتار سروکار دارند، بسیار مهم است. این نرم‌افزارها به شما این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی و با دقت بیشتری، متن خود را ویرایش کنید و از غلط‌های املایی، نحوی، دستوری و… جلوگیری کنید.

به‌عنوان‌مثال، نرم‌افزار ویرایش متن می‌تواند به شما کمک کند تا املای صحیح لغات را بررسی کنید و گزینه صحیح را به شما پیشنهاد می‌دهد. این نرم‌افزارها به شما کمک می‌کنند تا از نظر نحوی، ساختار جملات و استفاده از کلمات مناسب، متنتان را بهبود دهید.

علاوه بر این، نرم‌افزارهای ویرایش متن به شما کمک می‌کنند تا متن خود را از نظر انتقال مفهوم بهتر کنید. برای مثال، اگر شما متنی پر از غلط املایی و ویرایشی نوشته باشید یا آن را ترجمه کرده باشید، مفهوم جمله‌ها به‌طورکلی برای خواننده مبهم خواهد بود.

به‌عنوان یک ابزار هوشمند، نرم‌افزارهای ویرایشگر متن تأثیرات بسیاری بر روی کیفیت متن شما و زندگی‌تان دارد.

استفاده از نرم‌افزار ویرایش متن به شما کمک می‌کند که به‌طورکلی بهتر بتوانید با ویراستاری ارتباط برقرار کنید و به مرور زمان، با نحوه درست‌نویسی به طور کامل آشنا شوید و به‌طورکلی، متن‌های بهتری بنویسید.

نرم‌افزار ویرایش متن به شما کمک می‌کند تا در زمان خود صرفه‌جویی کنید. با استفاده از این نرم‌افزارها، می‌توانید به سرعت متن خود را ویرایش کنید و به جای صرف وقت و دقت بسیار و خسته کردن چشمانتان، فقط با چند کلیک، به نتیجه دلخواهتان برسید و در درستی انتخاب‌ها هم هیچ شکی نداشته باشید.

استفاده از نرم‌افزار ویرایش متن جای ویراستار انسانی تخصصی متن را برای شما پر نمی‌کند؛ اما در متن‌های روزمره، ساده و با اهمیت متوسط، به‌طورکلی هزینه‌های شما را شدت کاهش می‌دهد. چون هزینه استفاده از یک نرم‌افزار ویراستاری متن، به مراتب پایین‌تر از سفارش دادن به یک ویراستار حرفه‌ای است.

اهمیت استفاده از نرم افزار ویرایش متن چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده که در حال خواندن یک مقاله یا داستانی باشید و کمی که از خواندن گذشته، احساس کرده‌اید که نثر نویسنده یکدست‌ نیست؛ یا نبودن علائم نگارشی، درک مطلب را برای شما دشوار کرده است. این موضوع ممکن است شما را به کل از خواندن ادامه متن منصرف کند. احتمالاً تا همین‌جای این مقاله هم متوجه شده‌اید که اهمیت ویرایش متن چیست. اما ما قصد داریم در این مقاله این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.ها

ارزیابی سریع مخاطب در اولین برداشت

شما چطور یک کتاب یا مقاله‌ای را برای خواندن انتخاب می‌کنید؟ بسیاری از ما در اولین مواجهه با یک متن،  تلاش می‌کنیم با بررسی سریع و تندخوانی بعضی از پاراگراف‌ها، بسنجیم که آیا به مطالعه این کتاب علاقمندیم یا خیر.

تصور کنید که مخاطب با متنی مواجه شود که غلط‌های املایی فاحش یا جمله‌بندی‌های طولانی آن، درک مطلب را برای مخاطب سخت کرده باشد. بعید است که مخاطب در نگاه اول چنین کتابی را برگزیند.

اهمیت استفاده از نرم افزار ویرایش متن

افزایش اعتبار متن از اهمیت استفاده از نرم افزار ویرایش متن

ویرایش زبانی، فنی، محتوایی و علمی یک متن می‌تواند به اعتبار متن شما بیفزاید. وقتی فردی متخصص، مقاله یا پایان‌نامه شما را بررسی کند می‌تواند نکاتی را به شما گوشرد کند که به آن توجه نکرده‌اید. برای مثال ممکن است ادعایی را مطرح کرده‌ باشید و دلایل کافی برای اثبات آن را فراموش کرده باشید. با نظرات یک منتقد، بهتر می‌توانید مطالب را روشن کنید. این کار به شما کمک می‌کند که داوران بهتر بتوانند درباره مطلب شما قضاوت کنند.

انتقال بهتر مطلب

ویرایش یک متن باعث می‌شود که پیام مطلب برای مخاطب روشن‌تر شود. جملات کوتاه و دقیق باعث می‌شود ذهن خواننده فرصت کافی برای حلاجی مطلب پیدا کند. علائم نگارشی هم از ایجاد سوءبرداشت جلوگیری می‌کند و خواننده بهتر می‌تواند با نویسنده و سبک نوشتاری او ارتباط برقرار کند. متن‌های در هم‌پیچیده و نامرتب به‌راحتی می‌توانند ذهن مخاطب را دچار چالش کنند.

انسجام مطالب از اهمیت استفاده از نرم افزار ویرایش متن

پاکیزگی متن، ترتیب منطقی رویداد‌ها، شماره‌گذاری‌های صحیح، فاصله‌گذاری‌های مناسب، پاراگراف‌بندی‌های درست و نکاتی که در ویراستاری متن باید رعایت شود، باعث می‌شود که ذهن مخاطب نظمی را در حین خواندن احساس کند. ممکن است در میان نوشتن مطالبی را فراموش کرده باشید و یا جایی از داستان از منطق خودش خارج شده باشد. ویراستار می‌تواند به شما کمک کند که حفره‌های متن خود را بیابید و آنها را اصلاح کنید.

یکسان‌سازی لحن

در ویراستاری باید دقت کرد که لحن یک متن منعکس‌کننده شخصیت واقعی نویسنده و متناسب با موضوع آن باشد. مثلاً ممکن است یک نویسنده در نوشتن مقاله علمی یا گزارش خبری از لحن خودمانی و دوستانه استفاده کند. روزنامه‌نگاری را تصور کنید که در حین نوشتن یک گزارش، نتواند احساسات خودش را کنترل کند و الفاظی را به کار بندد که صحیح نباشد. جملات دوپهلو ممکن است باعث شود که آنچه را دقیقا مدنظر نویسنده است به‌درستی به مخاطب منتقل نشود. کار ویراستار این است که از چنین اتفاقاتی جلوگیری کند.

صرفه‌جویی در زمان مخاطب

نوشته‌های نادرست و ناسازگار با زبان معیار، وقت خواننده را برای خواندن یک متن تلف می‌کند. زیرا متن ویرایش‌شده، خواناتر است و مخاطب می‌تواند پیام آن به سرعت درک کند. بنابراین زمان کمتری را برای مطالعه صرف خواهد کرد. این موضوع می‌تواند در بهره‌وری افراد تأثیر به‌سزایی داشته باشد. مزیت درک مناسب پیام متن این است که خواننده می‌تواند به‌راحتی و بدون هیچ دخل و تصرفی پیام مطلب را به دیگران نیز انتقال بدهد.

تصحیح خطاهای انسانی

نوشتن، کاری است انسانی و به همین دلیل می‌تواند دچار خطاهای انسانی شود. بیشتر نویسندگان عادت‌های شخصی در نوشتن دارند. برای مثال، در به‌ کار بردن علائم نگارشی افراط می‌کنند و یا مطالب را در پاراگراف‌های طولانی و خسته‌کننده می‌نویسند. ویرایش می‌تواند بسیاری از این عادت‌های شخصی را اصلاح کند و در نهایت متنی را برای چاپ و نشر آماده کند که از همه نظر پاکیزه و مطابق اصول زبان فارسی است.

اهمیت استفاده از نرم افزار ویرایش متن

نرم افزار های ویرایش متن

چک کردن متن انگلیسی با ProWritingAid

زمانی که صحبت از بهترین نرم‌افزار تصحیح مقالات انگلیسی می‌شود همواره رقابت بین دو نرم‌افزار Grammarly و ProWritingAid وجود خواهد داشت؛ اما قصد ما از معرفی نرم‌افزار گرامر ProWritingAid معرفی امکان آن بوده و اینکه بدانیم آیا ازنظر شما مستحق جایگزینی خصوصاً با Grammarly خواهد بود یا خیر. به‌صورت کلی ازنظر ظاهر و نوع عملکرد به طرز عجیبی ممکن است در نگاه اول مترجمان و یا ویراستاران متون انگلیسی شبیه هم باشند اما کیلومترها از فاصله‌دارند. اگر قبلاً تصمیم به انتخاب و استفاده از این نرم‌افزار گرفتید می‌توانید از طریق لینک زیر از خدمات نرم‌افزاری اصلاح گرامر و ویراش متون انگلیسی استفاده کنید.

برای خرید اکانت ProWritingAid کلیک کنید

خلق ایده سایت ProWritingAid توسط شخصی به نام Chris Banks که هم‌اکنون مدیرعامل این شرکت می‌باشد شکل گرفت. طبق استناد به سایت موردنظر و بیوگرافی کوتاه او، این شخص علاقه بسیاری به تکنولوژی و استعاره دارد. ازجمله حرفه او در تکنولوژی هوش مصنوعی و یادگیری زبان بود. او برای اولین با بر روی محصولات رسانه‌ای سایت بی‌بی‌سی کارکرد و کتاب‌های بی‌شماری نوشت. سمینارها و همایش‌های زیادی را در خصوص هوش مصنوعی و فناوری سخنرانی کرد و سپس بعدها به فکر ساخت سایت ProWritingAid نمود.

سرویس Ginger

یکی دیگر از ابزارهای بسیار خوب چک متون برای ایرادات دستوری و املایی است. این سرویس شاید در حالت پایه مثل ابزارهای مشابه به نظر برسد، اما مزیت آن علاوه بر قدرت تشخیص، مترجمی است که همراه با نرم‌افزار آن ارائه می‌شود و به شما اجازه می‌دهد میان 40 زبان مختلف ترجمه انجام دهید و تعریف کلمات را در دیکشنری همراهش نیز مشاهده کنید.

مأموریت نرم افزار Ginger کمک به شماست که بهتر و سریعتر به زبان انگلیسی و به زبان های دیگر بنویسید. این وبسایت بیش از 10 سال تجربه در ابزارهای دستور زبان دارد. نه تنها این برنامه شما را تصحیح می کند، نکات و توصیه هایی را برای بهبود اشتباهات خود به شما می دهد.

اکانت Quillbot

یکی از نرم افزارهای معروف در حوزه پارافرایز کردن (Paraphrasing) متون انگلیسی نرم افزار Quillbot می باشد که در این زمینه حرف اول را می زند. پارافریز کردن به معنای بازنویسی یک متن بعد از درک مفهوم آن به زبان خود است. یکی از مواردی که این نرم افزار می تواند راهگشا باشد در حوزه ویرایش قسمت هایی از متن هست که توسط نرم افزارهایی مثل Turnitin به عنوان سرقت ادبی شناخته شده اند که از این نرم افزار می توان میزان شباهت متنی که درصد مشابهت آن با یکی از مقالات بالا هست را از طریق پارافرایز کردن، کاهش داد. ویژگی دیگر این نرم افزار خلاصه نویسی متن ورودی و بررسی گرامر می باشد.