اخبار و اطلاعیه

مراحل نوشتن پروپوزال

پروپوزال

پروپوزال چیست؟ مراحل نوشتن پروپوزال چیست؟ سوالی که شاید بارها به ذهن من هم خطور کرده باشد! اگر دانشجو باشید احتمالا بارها این واژه را شنیده‌اید؛ این کلمه به محیط آموزشی محدود نشده و حتی در دنیای کسب و کار هم ممکن است با آن سر و کار داشته باشید.

در این مقاله به شما تعریف دقیقی از پروپوزال ارائه داده و بخش‌های مختلف آن را برایتان مشخص می‌کنیم؛ در ادامه به شما می‌گوییم چگونه پروپوزال حرفه‌ای بنویسید. با گروه گرامرلی امیرکبیر همراه باشید.

پروپوزال (Proposal) چیست؟

ابتدا باید سراغ تعریف دقیق پروپوزال برویم؛ پروپوزال یا طرح پیشنهادی تحقیق، الگوی اولیه و ابتدایی پیشنهادشده برای انجام اصولی یک تحقیق است. به عبارت دیگر پروپوزال برای تحقیق علمی مانند یک نقشه برای بناکردن یک ساختمان عمل کرده و به خواننده کمک می‌کند از آنچه که قرار است اتفاق بیفتد، دید درستی داشته باشد.

پروپوزال‌های تحصیلی و کاری برای پذیرش در دانشگاه‌ها، استخدام و حتی برای ایجاد همکاری بین کسب و کارهای مختلف انجام می‌شود. اگر شما موضوع نو و تازه‌ای را هدف گرفته باشید که واقعاً هم عملیاتی باشند، می‌توانید به خوبی داوران را قانع کرده و به هدفتان برسید.

آموزش گام به گام برای اینکه بدانید چگونه پروپوزال بنویسیم؟

برای انجام پروپوزال ارشد باید چارچوب و قواعد خاصی را دنبال کنید و بدون علم و آگاهی سراغ نوشتن یک پروپوزال نروید. در ابتدای نوشتن پروپوزال باید توجه کنید که ساختار پروپوزال پایان نامه شما به چه شکلی است. به این دلیل که هر دانشگاهی شیوه نامه پروپوزال خاص خود را دارد. در مرحله بعدی باید تمام متن خود را به ترتیب ساختار پروپوزال خود پیش ببرید.

سپس نکات موجود در پروپوزال نویسی را رعایت کنید تا یک پروپوزال حرفه ای به استاد خود تحویل دهید. در انتها باید جدول زمان بندی و منابع هم به متن پروپوزال خود اضافه کنید. برای اینکه همه این موارد را رعایت کنید لازم است آموزش گام به گام چگونه پروپوزال بنویسیم را به طور کامل مطالعه کنید.

چارچوب انجام پروپوزال ارشد چگونه است؟

 • هدف از نوشتن پروپوزال در واقع نشان دادن مراحل پایان نامه است.
 • ابتدا پروژه های تحقیقاتی در ارتباط با موضوع پروپوزال خود را مطالعه کنید.
 • یک موضوع بکر انتخاب کنید که قبل از شما هیچ پژوهشگری روی آن موضوع کار نکرده باشد.
 • پیشینه پژوهش داخلی و خارجی در مورد موضوع مورد نظر شما جمع آوری و ارزیابی شود.
 • داده های لازم برای حل مسئله جمع آوری شود.
 • داده ها با استفاده از تکنیک های مناسب با مجموعه داده ها تجزیه و تحلیل شوند.
 • نتایج تجزیه و تحلیل گزارش شده و در پرتو موضوع اولیه تفسیر می شود.
 • نتیجه نهایی این فرآیند، یک پایان نامه ارشد حرفه ای است.

چه زمانی یک پروپوزال مورد تایید واقع می شود؟

همانطور که می دانید بهترین طرح‌ های تحقیقاتی ممکن است به اشتباه برسند. اما می توان درصد خطا را پایین آورد. به این معنی که اگر شما قوانین انجام پروپوزال کارشناسی ارشد را بشناسید، بعید است پژوهش شما خطای زیادی داشته باشد و اگر هم ایرادی داشته باشد با چند ویرایش تکمیل می شود.

خیلی مهم است به پاسخ این سوالات دست پیدا کنید که آیا شما در مورد فرآیند و ساختار پروپوزال کنترل و تسلط دارید؟ آیا می ‌توانید یک ایده پایان ‌نامه قوی و معقول ارائه دهید؟ اگر می‌توانید آن را با عنوان پژوهش های دیگر مقایسه کنید، اهمیت ایده نوآورانه خود را توجیه کنید، روشی برای بررسی آن توصیف کنید و آن را به راحتی تجزیه کنید به نحوی که منجر به یک نتیجه معقول شود، اگر این مراحل را پشت سر گذاشتید، قطعا پروپوزال پایان نامه شما موفقیت آمیز است.

مراحل نوشتن پروپوزال

ساختار پروپوزال پایان نامه چگونه باید باشد؟

برا اینکه بدانید چگونه پروپوزال بنویسیم؟ باید موارد زیر را رعایت کنید.

 • صفحه مشخصات دانشجو و استاد راهنما و مشاور.
 • چکیده و کلمات کلیدی.
 • کلیات طرح شامل: (مقدمه، بیان مساله، ضرورت و اهمیت پژوهش، اهداف و کاربردها، سوالات و فرضیه ها).
 • پیشینه پژوهش داخلی و خارجی.
 • مراحل انجام کار و روش ها.
 • نتایج، بحث، نتیجه گیری و پیشنهادات تحقیق.
 • برنامه کاری شامل جدول زمانی.
 • فهرست مراجع.

برای نوشتن پروپوزال می توانید از Wordtune کمک بگیرید

Wordtune یک ابزار قدرتمند است که می تواند به شما در نوشتن پروپوزال ها و متون علمی کمک کند. این ابزار از هوش مصنوعی استفاده می کند تا متن شما را بهبود بخشیده و به شما کمک کند تا مطالبتان را به شکل بهتری بیان کنید. با استفاده از Wordtune، شما می توانید از پیشنهاداتی برای تغییر کلمات، اصلاح ساختار جملات، و اضافه کردن ایده های جدید به متنتان بهره ببرید.

از مزایای استفاده از Wordtune برای نوشتن پروپوزال، یک بهبود عمده در کیفیت و روانی متن شماست. این ابزار می تواند به شما کمک کند تا متنتان را به شکلی قابل فهم و جذاب برای خواننده بنویسید. همچنین، با استفاده از Wordtune می توانید زمان بسیار زیادی را در ویرایش و اصلاح متن خود صرفه جویی کنید. این ابزار به شما کمک می کند تا به طور سریع و بهترین شکل ممکن متنتان را بهبود بخشیده و زمان بیشتری را برای بخش های دیگر پروپوزالتان اختصاص دهید. در نهایت، استفاده از Wordtune می تواند به شما کمک کند تا متنتان را به سطحی حرفه ای و مناسب برای ارسال به مجلات علمی و همایش ها تبدیل کنید.